Lepidlo na tapety – jak ho vybrat?

Každá tapeta má specifické vlastnosti a je vyrobena z rozdílných materiálů. Na to je nutné pamatovat i při výběru lepidla na tapety. Nejlepším zdrojem informací vám v tomhle směru bude návod na tapetě samotné – právě tam byste se vždy měli dozvědět, jaké lepidlo je pro ni vhodné. Právě výběr lepidla ovlivní do velké míry i to, jak se vám celá akce tapetování podaří.

lepidlo na tapety

Výběr lepidla na tapety

Lepidla na tapety se vyrábějí buď v prášku, který se míchá s vodou, anebo už rozmíchané. Liší se ale také v lepící síle, což je údaj o něco důležitější – malá lepící síla některé těžké tapety zkrátka neudrží. Co se týká množství lepidla, které se na tapetu nebo na zeď nanáší, platí, že savé a těžké tapety vyžadují více lepidla než lehoučké tapety z vinylu nebo vliesu.

Lepidlo vybírejte také podle toho, jakým způsobem se bude používat – rozdíl je v lepidlech, která se nanášejí na zeď nebo na tapety. Lepidlo, které se nanáší přímo na tapetu, se používá zpravidla tehdy, kdy tapeta při zvlhnutí nezachovává své rozměry a natahuje se (většinou jde o papírové tapety). Taková lepidla obsahují methyl-celulózu a po nanesení na zadní stranu tapety je nutné nechat tapetu „nabobtnat“. Tapeta se po natření poskládá a nechá se tak asi 10 minut, teprve pak se lepí.

Tip!

Nepodceňujte nabobtnání tapety! Pokud papírovou tapetu pověsíte ihned po natření, aniž byste 10 minut počkali, povolí se tapeta až na stěně a vzniknou tak nevzhledné bubliny a záhyby.

 

Lepidlo, které se nanáší na stěnu

Změkčování tapet odpadá v případě těch, které svoji velikost nemění (většinou se jedná o vliesové nebo vinylové tapety). Potom nanášíme lepidlo přímo na stěnu pomocí kruhového kartáče nebo válečku. Na internetu nebo ve specializovaných obchodech seženete speciální válečky, které vám pomůžou odhadnout množství lepidla.

Nakonec ale existují i „obojživelná“ lepidla, která můžete natřít jak na stěnu, tak na tapety. To můžete využít v případě, kdy se chystáte svůj byt zvelebit tapetou s vliesovanými vzory, které jsou i na zadní straně tapety. Pokud byste natřeli pouze stěnu, mohla by se tapety odlepovat.  

Tip!

Jak odstranit vzduchové boule, která se vytvoří na nalepené tapetě? Připravte si speciální vstřikovač lepidla a přímo do bubliny stříkněte trošku lepidla. Jakmile se lepidlo vsákne, tapetu přitiskněte ke zdi.

 

Partneři webu

Chcete se stát partnery webu? Napište nám na e-mail info@jaknatapety.cz

Zajímavé odkazy

Lámete si hlavu, jak vymalovat? Jakou barvu zvolit? Pomůže vám info web o malování Jak vymalovat, na kterém najdete všechny možné informace.

Jak zařídit byt – web, který vám pomůže zařídit byt. Dozvíte se jak uspořádat nábytek, jak zařídit malý byt i jak se efektivně a rychle přestěhovat.

Zjistěte také, na co si dát pozor při pořizování obývací stěny.

Potřebujete vybavit malou či velkou kuchyň? Nechte se inspirovat na webu, který se věnuje kuchyním na míru.

Tipy a triky při zařizování obývacího pokoje najdete na webu Jak zařídit obývák.

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na e-mailové adrese info@jaknatapety.cz

Tapetujete ve svém obchodě? Nezapomeňte na pokladní systémy. Novum. specialista na obchodní řešení.