Historie tapetování?

To je čínský papír a francouzské tapiserie

Tapety nejsou vynálezem 20. ani 19. století, jde o poměrně starou záležitost, která se objevuje už 200 let př. n. l. ve starověké Číně. Tehdy šlo o velmi luxusní záležitost, protože tapety se vyráběly z tenoučkého ozdobného papíru. Teprve v 8. století n. l. se tajný postup výroby dostal přes Arábii a Afriku do Evropy.

historie-tapetovani

Tady se čínská tradice smísila s evropskou zálibou v tapisériích, ze kterých vzešly textilní tapety. Ty slavily velký úspěch především v Anglii, kde v 16. století na stěnách honosných sídel visel brokát, samet, ale i kůže. Doslova tapetová mánie pak zahltila celou západní Evropu, když Francouzi začali tisknout oblíbené motivy na papír a tím náklady na pořízení tapet výrazně klesly.

Francouzské tapety pro aristokraty

Francouzské tapety se staly nejkrásnějšími a nejkvalitnějšími a dovážely se do celé Evropy. Aristokracie utrácela za tapety na zakázku a na výrobě tapet se podílelo mnoho lidí včetně známých umělců. Tohle romantické období ale skončilo se zavedením manufakturní a později strojové výroby tapet. Tapety postupně přestaly zajímat umělce, ale na druhou stranu si je mohli dovolit i obyčejní lidé.

Po druhé světové válce začal rozvoj nových materiálů a vedle papírových a textilních tapet se objevily třeba první vinylové tapety. Květinová revoluce rozjásala i barvy a vzory tapet a od té doby se rozvoj nezastavil. Dnes je na trhu nepřeberné množství vzorů a barev tapet, ale i několik druhů tapet s nejrůznějšími vlastnostmi. Zároveň je stále možné koupit si tapety, které jsou vyráběny tradičním způsobem.

VIDEO: Jak se vyrábějí tapety

Také by vás zajímalo, jak výrobci dostávají vzorky na dlouhé pásy tapet? I dnes seženete ty opravdu kvalitní druhy tapet, které se tisknou klasickým způsobem. Podívejte se, jak se to vlastně dělá!

Partneři webu

Chcete se stát partnery webu? Napište nám na e-mail info@jaknatapety.cz

Zajímavé odkazy

Lámete si hlavu, jak vymalovat? Jakou barvu zvolit? Pomůže vám info web o malování Jak vymalovat, na kterém najdete všechny možné informace.

Jak zařídit byt – web, který vám pomůže zařídit byt. Dozvíte se jak uspořádat nábytek, jak zařídit malý byt i jak se efektivně a rychle přestěhovat.

Zjistěte také, na co si dát pozor při pořizování obývací stěny.

Potřebujete vybavit malou či velkou kuchyň? Nechte se inspirovat na webu, který se věnuje kuchyním na míru.

Tipy a triky při zařizování obývacího pokoje najdete na webu Jak zařídit obývák.

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na e-mailové adrese info@jaknatapety.cz

Tapetujete ve svém obchodě? Nezapomeňte na pokladní systémy. Novum. specialista na obchodní řešení.